10.07.2018

Konferencja przyrodnicza w Tucholi

7 czerwca 2018 r. w Tucholi odbyła się konferencja „Środowisko przyrodnicze regionu kujawsko-pomorskiego w 100-lecie Niepodległości”, której celem było zwrócenie uwagi na przyrodnicze uwarunkowania rozwoju regionu na przestrzeni ostatnich 100 lat jego historii.

Obradami zorganizowanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Tucholi, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu, Tucholskim Parkiem Krajobrazowym i Wdeckim Parkiem Krajobrazowym kierował dr hab. Andrzej Przystalski, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Przewodniczący Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Bydgoszczy. Patronami honorowymi byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu

Starosta Tucholski Michał Mróz w swoim wystąpieniu na temat „Bory Tucholskie w rozwoju samorządu lokalnego” przybliżył zebranym nie tylko osiągnięcia i uwarunkowania ostatniego stulecia, ale przypomniał też o tym, że to właśnie na naszym terenie Królowa Konstancja wydała jeden z pierwszych aktów prawnych zapewniających ochronę przyrody, a rezerwat Cisy Staropolskie w Wierzchlesie jest najstarszym obszarem chronionej przyrody w naszym kraju.

Na konferencji omówione zostały też dobre praktyki w zakresie zarządzania środowiskiem przyrodniczym w regionie kujawsko-pomorskim, połączone z sesją wyjazdową właśnie do najstarszego obiektu przyrodniczego w Polsce - rezerwatu przyrody Cisy Staropolskie imienia Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie oraz do Elektrowni Wodnej w Żurze – jednej z najstarszych inwestycji przemysłowych w regionie wykorzystujących zasoby środowiska w zrównoważony, przyjazny dla środowiska sposób.

WRLiFE